Badó Attila

Ezredvégi beszélgetések a magyar igazságszolgáltatásról

 

Az alább közölt interjúk a francia L’Harmattan kiadó felkérésére, egy a magyar igazságszolgáltatást elemző monográfia mellékleteként készültek. Úgy gondolom azonban, hogy az elhangzottak a magyar jogászok számára sem érdektelenek. Az interjúkat 2000-ben, eltérő időpontokban készítettem. A felvett anyagot némi módosítás után (a tegeződés magázódásra változtatása, a külföldi olvasók számára nem kellően megmagyarázott részek, “interjú alanyok” beleegyezésével történő kiegészítése stb.) bocsátom az érdeklődők rendelkezésére. A beszélgetőpartnerek kiválasztásánál több szempont is szerepet játszott az igazságszolgáltatáshoz fűződő viszonyukon kívül. Egyrészt számomra könnyítette meg a találkozások megszervezését az, hogy többségükkel napi kapcsolatban állok. Másrészt azt sem hallgathatom el, hogy egyfajta “politikai” illetve “céhes” kiegyensúlyozottságra is törekedtem. Az előbbi szempont Vastagh Pál és Pokol Béla esetében, az utóbbi, vagyis hogy a 3 klasszikus jogi pálya képviseltetve legyen, Lacsán István, Lichtenstein József és Törőcsik Tamás esetében játszott szerepet.

1. Vastagh Pál ( Igazságügyminiszter 1994-98 között)

 -Ön annak idején több nyilatkozatban említette, hogy igazságügyi reformra csak az új Alkotmány megszületését követően kerülhet sor. Mi volt az oka annak, hogy az alkotmányozási folyamat elakadt, ám ennek ellenére az igazságügyi reformba belevágtak?

- Azért akadt el az alkotmányozási folyamat, mert nem jött létre egyetértés a két kormányzó párt között. Nagyon erős volt az ellenállás az SZDSZ-ben, főleg a tekintetben, hogy az igazságügyi tárca által előkészített alkotmánykoncepció, aminek nagyon jó volt a szakmai, sőt nemzetközi megítélése is, néhány olyan elemet tartalmazott, amit nem akartak. Főleg olyan elemek, amelyek talán bizonyos szocialisztikus vagy szociáldemokrata, még csak ezt sem mondanám, hanem inkább a szociális jogállammal kapcsolatos elem volt, és tartottak attól, hogy ez túlságosan rányomja a szocialista párt dominanciáját az alkotmányozási folyamatra azzal, hogy szocialista irányítású tárcában készítik elő. Ugye nagyon jellemző és érdekes szituáció volt ez. 1995. március végére elkészült egy alkotmánykoncepció, amit nyilvánosságra is hozott a tárca, országos napilapokban is megjelent, széles társadalmi vita alakult ki körülötte. Miután az alkotmányozás súlypontja átkerült a kormányzattól az országgyűléshez – ami megint egy vitatható elem, hogy ez vajon ebben a formájában így célszerű-e – onnantól kezdve ugye a munka további folytatásának az lehetett volna a logikus menete, hogy akkor ezt az alkotmánykoncepciót, amit az IM-ben kidolgoztak, azt tekinti tárgyalási alapnak az országgyűlési bizottság és ezen dolgozik tovább, s ahol kell, ott módosítják, ahol nem, ott nem. Na most nem ez történt. Lényegében a szocialista párt, a FIDESZ és a KDNP tárgyalási alapnak tekintette ezt, az MDF, a Kisgazda Párt és az SZDSZ viszont nem. Tehát akkor elindult ’95 nyarától vagy őszétől kezdődően egy meglehetősen nehézkes kodifikációs munka, ami időben is elhúzódott és jobban exponálta azokat a nézeteltéréseket, amelyek az alkotmány körül voltak. Miután világossá vált ’96-ra, hogy valószínű, hogy nem fog összejönni az alkotmány, ezért kellett felgyorsítani az igazságszolgáltatási reformot. Ha már az alkotmányban ilyen egyet nem értés alakult ki, akkor legalább az igazságszolgáltatási reformot mentsük meg. Ebben egyetértés volt a két koalíciós párt között. Hozzá kell tenni, hogy az MSZP-nek nem volt az alkotmányozáshoz szükséges többsége, tehát ezekben az ügyekben kölcsönösen sakkban lehetett tartani egymást, aztán addig tartottuk egymást sakkban, amíg a lehetőség elszállt.

 

Ön, mint a rendszerváltás óta eltelt időszak legnagyobb igazságügyi reformját levezénylő volt minisztere hogyan éli meg a ’98-as választásokat követő eseményeket, hiszen a reform egyik legfőbb elemét az új kormány döntése megsemmisítette. Mit szól érvelésükhöz?

- Nem nehéz minősíteni a kormány döntését, csak nagyon nehéz megtalálni a tényleges mozgatórugót. Az én ismereteim szerint parázs vita alakult ki a miniszterelnökség és az igazságügyi tárca között ’98 őszén, amikor néhány héttel az ítélőtáblák felállítása előtt sor került arra a kormányzati döntésre, ami elhalasztotta a táblák létrehozását. Előzményként talán vissza érdemes kanyarodni ahhoz a ponthoz, hogy nagy vita volt közöttünk, hogy az ítélőtáblák székhelyéről szóló törvény az 2/3-os legyen vagy sem. Én nagyon sokáig amellett voltam, hogy legyen 2/3-os. Utána annyira felerősödtek azok a lokális politikai törekvések, melyek saját városukba kívánták felállíttatni az ítélőtáblákat, hogy meg kellett barátkoznom a gondolattal, hogy az összes többi törvény és alkotmánymódosítás érdekében ez is csak egy sima többséget igénylő törvény legyen. Na most ez adta meg a lehetőséget a jelenlegi kormányzatnak, hogy dacára annak, hogy az Alkotmány tartalmazza a regionális szintű igazságszolgáltatási egységeket, a reform e jelentős elemének megvalósulását megakadályozzák. És itt nemcsak az ítélőtáblákról és a fellebbviteli ügyészségekről van szó, itt nagyon súlyos károkat jelent ez a döntés a büntetőeljárás reformjában is. A jelenlegi kormány a ’98 márciusában elfogadott szemléletében is új BE-t gyakorlatilag kimazsolázta. Azokat a részeket, amelyek az ő jogfelfogásával egybeesnek, beemelte a hatályos BE-be. Ilyen pl. az áldozatvédelem, vagy a fedett nyomozó intézménye, tehát amelyek a mostani szemléletbe jól illeszthetők. Ezeket beemelte, de azokat az elemeket, sőt hangsúlyos részeket –, amelyek fordulatot jelentettek volna a büntetőeljárásban, a nyomozati szakaszban és bírósági szakaszban is, ezeket már mellőzte. Tehát itt nemcsak arról van szó, hogy szervezetileg nem épült ki a reform, hanem ennek járulékos folyományaként és negatív hatásaként ezek a lépések is elmaradtak és eltolódtak, márpedig e nélkül nem megy Magyarországon az igazságszolgáltatás ügymenetének felgyorsítása.

Igen. Kifejezetten. Én nem tudok másra gondolni csak arra, hogy ennek a kormánynak az a politikai stílusa, hogy mindent maga alá kíván söpörni, és mindent maga akar irányítani közvetlenül, közvetetten. Most már talán a legutóbbi félévre vonatkozóan ez már nem áll meg, de rendszeresen komoly konfliktusok alakultak ki az igazságszolgáltatás és a végrehajtó hatalom, a kormány között, amelyekre korábbiakban ily módon és ilyen intenzitással nem volt példa. Ez miniszteri szintre is igaz és miniszterelnöki szintre is igaz. A Legfelsőbb Bíróság és az OIT elnöke is tudja már, hogy a költségvetési szorongatás a kormány részéről mire való. A legnagyobb érv a kormány részéről a regionális bíróságokkal szemben az volt, hogy az ezek felállítására szolgáló pénzeket a helyi bíróságok támogatására lehet fordítani. A helyi bíróságok erősítése érdekében döntöttek úgy, hogy 10%-os helyi bírói pótlékot kell adni, amiről elvi döntés született. Azonban a költségvetési fedezete már nem volt meg a 2000-es költségvetésben. És mit tesz Isten, jön az új, nyilvánvalóan kormánypárti legfőbb ügyész, s az ügyészség megkapja a 10%-os pótlékot, míg a bíróságok nem kapják meg. Úgy gondolom, hogy ez egyszerűen minősíthetetlen intézkedés, ami az igazságszolgáltatás megosztására és politikai nyomásgyakorlásra szolgál elsősorban. Vannak ennek egészen személyes vonatkozásai, a miniszterelnök reakcióira kell itt gondolni az OIT elnökének megnyilvánulásaira. Ebből a politikai dacból született meggyőződésem szerint az a döntés, hogy el kell halasztani, bizonytalanná kell tenni a táblabíróságok felállítását, holott minden amellett szólt. És hát itt a kérdések között szerepel az uniós integrációs folyamatunk is. Én összehasonlítottam a 97-es, ’98-as, ’99-es országjelentéseket. Az Unió, pontosabban a Bizottság kifejezetten pozitívumként értékelte az átfogó reformot, ami egy globális átalakítást kezdeményezett a magyar igazságszolgáltatásban. Ugyanez a pozitív értékelés már nem jelenik meg a későbbi jelentésekben.

- Végül mi döntött amellett, hogy melyik városban kerül felállításra a táblabíróság?

Tulajdonképpen ugye a régi magyar igazságügyi szervezetben volt 11 táblabíróság. Trianon után Magyarország területén ebből 5 maradt. Ez irányadó volt a mai viszonyok között is. Elsősorban a földrajzi elhelyezkedés és az elérhetőség és bizonyos értelemben a megyei bíróságok helyi állapota, személyi feltételei, az utánpótlás biztosítása. A debreceni és a győri bíróságok felállításának 2003-ig történő elhalasztása mellett éppen az ottani személyi feltételek, a jelentős ügyhátralék adott okot. Ez egyébként rámutat a reform logikájára is. Ami a szervezeti részt illeti, mi úgy gondoltuk, hogy egy ponton túl a bírói létszám növelése nem segíthet a gondokon, ráadásul jóval drágább megoldás, mint az igazságszolgáltatás tagolása. Ezt máig is fenntartom. Mert nem az a drága, hogy ha tagoljuk az igazságszolgáltatás szervezetét, hanem ha a jelenlegi 2500 bírói létszámot felemeljük 3500-ra. Ezt nagyon könnyen ki lehet számolni. De nem ez elsősorban a szempont, hanem az, hogy hiába próbál valaki helyi bíróságokon változtatni, hogy ha a feltételek a bonyolultabb ügyek megítéléséhez szükséges szakmai és élettapasztalat hiánya ezt lehetetlenné teszi. Tehát ha ugyanabból az emberből mondjuk tízzel több van, akkor az nem azt jelenti, hogy tízszeres hatékonysággal dolgoznak.

- Hát ezt én nem tudom megítélni. Nem biztos, hogy helyes volt a ’94-es kormányprogramban ezt szerepeltetni, de ez annak idején szabaddemokrata nyomásra került be, ami mondjuk egy kormányprogram stílusához képest egy részletkérdés és elég furcsa. Ez nem gondolom, hogy kormányprogramba való. A gondolat azonban föltétlenül érdekes és nyilván mindenkit foglalkoztat. A bírói függetlenségnek ugyanis van egy külső és egy belső dimenziója. Ezt nagyon szépen megrajzolta az Alkotmánybíróság állásfoglalása, amit Ádám professzor alapozott meg. A külső dimenzió a végrehajtó-hatalom és a bírói hatalom közötti viszony, a kettő elválasztása, de van egy belső dimenziója is, ami a bíróságon belüli megoldásokat illeti és ebben nagyon nehéz rendet tenni. Ugyanis egyszerre kell érvényesíteni a munkaszervezet hatékonyságával kapcsolatos és a bírói függetlenséggel kapcsolatos követelményeket. A kettő azért sokszor szembeállítható, hiszen az automatikus szignálással esetleg egy nem teljesen kompetens bíró kezébe is juthat egy nehéz ügy. Az ebben való döntés, úgy gondolom, az OIT ügye. Mindenesetre több helyen úgy tudom, hogy ezzel próbálkoznak, bár valóban nem nevezhető általános gyakorlatnak. Azt azonban én nem kockáztatom meg soha, hogy azt mondjam, hogy az ügyek szignálásával próbálnak politikai pressziót gyakorolni. Nem zárom ki viszont, hogy bizonyos tudatos, vagy tudattalan önkontrol megjelenhet a bírói döntéseknél, és esetleg a szignálásnál, hogy ezzel egy ellenséges kormányzati pénzügyi reakciót elkerülhessenek.

Sokakat foglalkoztató kérdés, hogy miként következett be az igazságszolgáltató hatalom leválasztása a kormányzati tevékenységtől. Különösen azért érdekes ez, mert az Igazságügy minisztérium ezzel legjelentősebb hatalmi jogosítványától vált meg.

 

Én ismertem a korábbi reformtörekvéseket, ismertem a ’89-es alkotmánykoncepció erre vonatkozó megállapításait, részese voltam a törvényalkotási folyamatnak ’90 és ’94 között. Tehát fokozatosan vékonyodtak el a végrehajtó-hatalom jogosítványai az igazságszolgáltatással kapcsolatosan és hát eljött egy pont, amikor világos cezúrát kellett húzni, és egyértelművé kellett tenni, hogy ki miért felelős. Lehetett volna más megoldást találni, mint amit mi találtunk, csak ez nem egy magyar ’90-es évek közepéhez igazodó politikai helyzet lett volna. Bajorországban nem okoz gondot az igazságügyi miniszter személyi, személyzeti jogosítványa a bíróságokkal kapcsolatosan, Magyarországon súlyos gondokat okozott. Nem véletlen, hogy az egész kelet-közép-európai alkotmányfejlődés egyik vörös vonala a bírói függetlenség biztosítása. Nyilván ennek meg van a maga ésszerű oka és előzménye, ami miatt ez ilyen fontos kérdéssé vált. Tehát bizonyos értelemben a ’90 óta indult fejlődés terelt kényszerpályára és ezen a pályán kellett menni és én tudatosan vállaltam ezt a kontinuitást, hiszen ez a reform tulajdonképpen ’88-tól indult el. Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács gondolata elsőként 1988-ban az akkori alkotmánykoncepcióval, a Kulcsár-féle igazságügyi tárca által kidolgozott alkotmánykoncepcióban jelent meg.

Hallani olyan véleményeket, miszerint ezzel magára hagyták az igazságszolgáltatást, hogy annak nyűge és problémái ne terheljék a kormányt. Ettől kezdve a kormány mutogathat az OIT-re, ha kritika éri az igazságszolgáltatást.

 

- A kiválasztásban ez a szempont gyakorlatilag ’92 óta nem nagyon érvényesült. Éppen ezekről van szó, hogy ezek a jogosítványok miért vékonyodtak el és abszolút konfúz szituáció jött létre, hogy a jogszabályok nem adtak már hatásköröket, eszközöket, közben a felelősség osztatlanul ott volt az igazságügyi tárca fölött. Tehát ily módon ez inkább a felelőtlenség helyzetét és állapotát erősítette volna föl, hiszen nem lehetett volna világosan meghatározni, hogy hol kezdődik az autonómia és hol kezdődik a minisztérium kompetenciája. A bíró kiválasztásban inkább a normatív alapokat tartom fontosnak, mint pl. a pályaalkalmassági vizsgát, ami tulajdonképpen nagyobb garanciát ad, mintha a végrehajtó-hatalomnak ellenőrző szerepe lenne a kiválasztásnál. Arról nem beszélve, hogy a rendszerváltás óta azért ezekben a döntő szó már az új viszonyok között mindig a bíróságoknál volt.

- Befolyásolta-e Önöket az OIT összetételét illetően, hogy amikor az OIT fölállítása történt, akkor pl. Franciaországban éppen a bírói többség megszüntetésére vonatkozó javaslatot terjesztették be, és azzal kezdtek komolyan foglalkozni?

- Ez engem konkrétan nem befolyásolt, nem hatott rám annak idején. Sok vita volt ekörül, hogy milyen legyen az OIT összetétele, hogy bírói többség legyen vagy sem. A szakma ragaszkodott a bírói többséghez. Én a spanyol példát ismertem jobban, helyszínen is volt alkalmam megismerkedni vele. Ott is bírói többség van, csak ott az volt a probléma, hogy a Parlament szerepe miatt a politika jóval nagyobb hatást gyakorolt az egészre, mint az optimális lett volna.

- Hogyan értékeli az OIT működését az azóta eltelt néhány évben?

- Közvetlenül néhány hónap volt, amit az OIT-vel együtt dolgoztam. Ez a helykeresés a pozíciókialakítás időszaka. Szerintem nagyobb bizalommal lehetett volna a testület az apparátussal szemben és kevésbé aprólékos munkával, kicsit nagyvonalúbban lehetett volna az ügyeket kezelni. Ezek a belső tapasztalatok, remélem, hogy ezen túljutnak.

Nem, nem. Az országjelentésekben nem véletlenül kap kitüntetett szerepet az igazságszolgáltatás kérdése. Amint már említettem, érdemes ezeket összehasonlítani a mostani és a mi kormányunk időszakát figyelembe véve. Az Amszterdami Szerződés hatályba lépését követően az igazságügyi együttműködés, vagy még szélesebben a Bel- és igazságügyi együttműködés nagyon felértékelődött. Ennek megfelelően egy hatékony igazságszolgáltatási rendszernek kell szolgálnia az egységes belső piac, nem csak biztonsági, hanem a működésből fakadó alapvető érdekeit. Tehát a magyar igazságszolgáltatásnak néhány esztendőn belül be kell tagozódnia az európai igazságszolgáltatás egészébe, ami többek között azt jelenti, hogy a magyar igazságszolgáltatás szereplőinek képessé kell válniuk a közösségi jog közvetlen alkalmazására, hiszen ez minden nemzeti közrehatás nélkül válik hatályossá attól a pillanattól kezdve, hogy Magyarország teljes jogú tagja lesz az Európai Uniónak. Na most az erre való felkészülést szorgalmaztam miniszter koromban. Valami úgy érzem, el is indult, de nem hiszem, hogy megnyugtató lenne. Sikerként könyvelem el, hogy megjelenhetnek ma már a BH-ban a strasbourgi döntések magyar fordításai és egy nagyon felerősödően, dinamikusan fejlődő publikációs tevékenységről is beszámolhatunk. Emellett úgy érzem, hogy főleg a nyelvi felkészítésben vannak nagyon nagy hiátusok és hát ezt most valóban az OIT-nak kellene a minisztériummal együtt megszerveznie és ennek anyagi alapjait megteremtenie. Elsősorban a Phare program segítségével folyik a bírák, ügyészek felkészítése, uniós felkészítése. Úgy érzem, hogy az egész magyar jogásztársadalom nem szembesült még isten igazából ezzel a csatlakozást követő kihívással. A személyi kérdés mellett fontos, hogy szervezetileg is minél inkább integrálódjunk. Most már évek óta húzódik Magyarország csatlakozása a Lugánói egyezményhez. Nagyon sok erőfeszítést tettünk azért, hogy Magyarország ajánlása megtörténjen. Finnország és Ausztria ajánlott bennünket. Úgy nézett ki, hogy ’99-re ez bekövetkezik. Most már 2000 van és még mindig ugye nem tartunk ott, hogy ez lezárt folyamat lenne. Ez pedig a polgári, kereskedelmi, gazdasági ügyekben a teljes betagozódást jelentette volna, vagy jelentené is. A bírósági határozatok végrehajtásának a lehetőségét is megteremtené, tehát ugyanúgy a Szegeden hozott bírósági határozatot végrehajtják mit tudom én Bruges-ben vagy fordítva. A harmadik fontos kérdés, ami a technikai és az egész igazságszolgáltatás szervezetének állapotára vonatkozik, ami ugyancsak jelentős feladatokat ró számunkra. Nem véletlen, hogy az országjelentések struktúrájában külön fejezet foglalkozik az adminisztratív kapacitásunkkal, amelyek meglehetősen szűkösek, és nagyon nehezen mozdul Magyarország e tekintetben, pedig hát ez egy nagyon széles spektrum.

-Ha már itt tartunk. Sokak szerint a leterhelt bíróságok számára az egyik legkézenfekvőbb megoldást az jelenthetné, ha a bírákat adminisztratív terheiktől megszabadítanák. Ön tett-e lépéseket ebbe az irányba?

- Többféle megoldás létezik. A német, osztrák joggyakorlatból vettük át és Kaposváron kívántuk elindítani azt a felsőfokú képzést, ami rossz kifejezéssel szólva jogtechnikusi képzést jelentett volna, ami egy elég széles spektrumban a pártfogói felügyelőtől kezdve a végrehajtókig, bíróságon dolgozó kisegítő személyzet képzéséig jelentett volna formát. Elkészültek a tantervek, s a pécsi egyetem Jogi Kara vállalta volna, hogy Kaposváron létrehoz egy ilyen főiskolát. Azonban az akreditációs bizottság ülésén a Legfelsőbb Bíróság elnökhelyettese opponálta meg ezt a formát, azzal az indokkal, hogy erre semmi szükség nincs az eljárási jogok reformjáig. Én ezt nem így gondoltam, hiszen nyilvánvalóan megtalálta volna a helyét a képzés akkor is, ha az eljárási jogok megváltoznak, viszont egy égető problémára minél előbb kellett volna megoldást találni. Ez akkor lekerült ’97-ben a napirendről, pedig része lett volna az igazságszolgáltatási reformnak. Máig megmagyarázhatatlan számomra, hogy miért éppen a Legfelsőbb Bíróság elnökhelyettese nyilvánította ki ezt a véleményt. Most úgy tudom, hogy újra elindult a dolog, tehát változatlanul próbálkoznak ezzel.

-Ön bizonyos értelemben outsidernek volt tekinthető az igazságszolgáltatás tekintetében. Volt-e olyan tapasztalata, hogy a bírák valamiféle ellenérzést mutattak vagy nem eléggé hozzáértőnek tekintették amiatt, hogy nem dolgozott az igazságszolgáltatásban gyakorló jogászként?

Biztos volt ilyen vélemény, de én személyesen ezzel vagy ennek a kinyilvánításával vagy konkrét megfogalmazásával nem találkoztam. Igyekeztem olyan szakmai tanácsadókört magam köré gyűjteni, akik ezekben a kérdésekben megfelelő tájékozottsággal bírtak. Tehát ezek nem zavartak engem, meg hát nekem nem a konkrét eljárási meg a BÜSZ szabályait kell ismernem igazságügyi miniszterként, hanem valami víziómnak kellett lennie, amit én úgy gondolok, hogy helyes és ezt kell tennem.

- Elégedettnek érzem magam. A lehetőségekhez képest úgy érzem, hogy munkatársaimmal együtt olyan döntéseket hoztunk, olyan javaslatokat dolgoztunk ki, ami pozitív értelemben hagyott nyomot a magyar igazságszolgáltatáson. Ez egy nagyon izgalmas időszak volt, az európai jogharmonizáció koordinációja is ebben az időszakban volt, az igazságügyi tárcát terhelte és úgy érzem, hogy Magyarország megítélésében nagyon pozitívan játszott közre az, hogy hát ilyen horderejű kérdésekkel átfogóan néztünk szembe és próbáltunk megoldást találni.

Köszönöm a beszélgetést.

2. Pokol Béla (Alkotmányügyi Bizottság elnöke)

Ön elméleti jogászként és politikusként is rálátással bír az elmúlt évtized igazságszolgáltatásának fejlődésére. Véleménye szerint melyek azok a területek, melyeken a rendszerváltás óta a legnagyobb változások érzékelhetők?

Először is jelezni szeretném, hogy a jog területén az állampárti diktatúrából való kiszabadulás Magyarországon nem 1989-ben kezdődött, hanem a kádári korszak félliberalizálása már létrehozta az 1970-es évek végétől a nagyrészt önálló igazságszolgáltatási szférát. Nem vitás azonban, hogy egy sor területen az egypárti diktatúra éreztette hatását, így az 1989-es társadalmi-politikai rendszerváltás fontos változásokat hozott a jogi szféra önállóságának megteremtésére. Ki kell először is azt emelni, hogy a törvények tartalma demokratikus politikai viták lefolytatása után alakul ki, és ez növeli a jogszabályok követési készségét a társadalomban. Egy sor olyan jogszabály, amely korábban kormányrendeletként vagy akár miniszteri rendeletként szabályozta az emberek életét, ma törvényben kerül szabályozásra. Míg 1989 előtt évi három-négy törvényt fogadtak el, addig a rendszerváltás óta évente száz százhúsz vagy néha még ettől is több törvényt alkot meg az magyar parlament.) Említeni kell a bírák politikai befolyástól való függetlenesedését, és a bírói kar önállóságának megteremtését. Fontos fejlemény, hogy a törvények és más jogszabályok értelmezésében felerősödött a jogdogmatikai értelmezés a politikai akarat kutatása helyett.

Ön sűrűn kritizálta az Alkotmánybíróság tevékenységét. Sokak szerint a rendszerváltás folyamatát szükségszerűen aktivista alkotmánybíróságnak kellett kísérnie, hogy a demokrácia intézményi hiányosságait át lehessen hidalni.

A kritikám főként arra vonatkozott, hogy a Magyar Alkotmánybíróság a világ többi ilyen bíróságához képest kivételesen széles hatáskört és hatalmat kapott a parlamenttel és a többi állami szervvel szemben, és ezt a széles hatáskört az alkotmánybírák még alaposan tovább is növelték. Ez a parlamentáris demokrácia egészét kérdőjelezi meg egy szint után, és ez ellen léptem fel több cikkemben illetve nyilvánosság előtti felszólalásomban. A rendszerváltás óta eltelt tíz év tapasztalatai alapján én azt mondanám, hogy az Alkotmánybíróság tényleges hatása nálunk abban állt, hogy az első évek radikális rendszerváltó politikai akaratit visszametszette, és a azokat a törvényeket, melyek a korábbi elitek radikális cseréjét hozták volna létre, megvétózta, és így a rendszerváltás utáni új intézményekbe a korábbi felső rétegek békés belenövését tette lehetővé. Nem vitás, hogy többek között épp ezért Magyarországon sikerült a leghamarabb stabilizálni az új intézményi rendszert, és nem voltak olyan kataklizmák, mint a nagyobb elitcserével kísérletező többi közép-kelet-európai országban. Ezt azonban az Alkotmánybíróság a demokrácia visszametszésével tudta elérni, ás engem irritált az olyanfajta őszintétlen retorika, hogy miközben a radikális rendszerváltás nyilvánvaló fékezője volt ez a szerv, addig a "jogállami forradalom" és más ilyen kifejezések alatt ennek az ellenkezőjét állították. Én mint a rendszerelmélet híve mindig is tudtam, hogy egy olyan komplex rendszer szintjén, mint a XX. század végi Magyarország minden kataklizma és forradalom a teljes rendszert tönkreteheti, és ezért mindig a reformok híve voltam a radikális változásokkal szemben. De az a szemforgató érvelés, amely a szükségszerűen letompított radikális változásokat éppen a forradalom köntösébe burkolta, taszított és vitára ösztönzött.

 

Mostanában felmerült az az elképzelés, hogy a Legfelsőbb Bíróság jogegységi határozatait alkotmányossági szempontból az Alkotmánybíróság kontrollálja. Mit szól ehhez?

Nemcsak ezt, hanem a Legfelsőbb Bíróság többi döntései felett is létre kívánják hozni egyes jogpolitikusok az alkotmánybírósági kontrollt, és e mellett egy általános jogértelmezési főhatalmat is kíván adni az alkotmánybiráknak az a törvényjavaslat, amelyet az igazságügyminiszter terjesztett a parlament elé. A legnagyobb mértékben szemben állok ezzel a törekvéssel, és úgy gondolom, hogy az alkotmányos alapjogok és alkotmányi rendelkezések befolyását a bírák döntéseire a törvények alkotmányossági kontrollján keresztül kell biztosítani, de az egyes bírói ítéletet közvetlenül már ne irányíthassák az alkotmánybírósági döntések. A javasolt módosítás a bírói folyamatok átpolitizálódásához vezethet, amit az Egyesült Államokban az 1960-as évektől kezdődően már láthattunk, és ott is visszametszették az alkotmányos perlés felé eltolódást és a törvények félretolásának tendenciáját az alkotmányos alapjogokra alapozott közvetlen ítélkezés kedvéért. Tulajdonképpen ennek veszélyei miatt vetem el az Alkotmánybíróság "szuperlegfelsőbb" bírósággá emelését.

 

Létezik a jelenlegi kormánypártoknak valamilyen eléképzelése az igazságszolgáltatás fejlesztéséről?

Mivel a kormány három párt koalíciójából áll, melyek között az igazságszolgáltatást illetően eltérő elképzelések vitákat gerjesztenének, egységes jogpolitika e téren nem alakult ki. E mellett visszafogja ennek megtervezését az is, hogy e téren a legtöbb törvény kétharmados többséggel módosítható csak az alkotmányunk szerint, és ilyen ereje nincs a három kormánypártnak együtt sem.

Tudomása szerint milyen okok vezettek ahhoz, hogy az alkotmányban is szereplő táblabíróságok felállítása lekerült a napirendről. Mi erről a véleménye?

Csak az öt külön táblabíróság felállítása került le a napirendről , és ezek helyett egy Országos Ítélőtábla felállítása ma is napirenden van. Az indok a változtatáshoz az volt, hogy egyetlen táblabíróság esetében jobban lehet biztosítani a jogterületek szerinti specializálódást, és az ügyek száma sem tette indokolttá, hogy öt különálló ilyen bíróság legyen. Ezt az érvelést én racionálisnak gondolom, és elfogadom az egyetlen táblabíróságra áttérést. Ennek megteremtését azonban jobban sürgetném, mint a kormány jogpolitikusai teszik, és úgy gondolom, hogy a Legfelsőbb Bíróság precedensbíróság felé eltolódása, amely ezután következni fog, hasznos lesz a magyar jog fejlődése szempontjából.

Mi a véleménye az OIT működéséről?

Az OIT révén a magyar bírói kar alapvetően egy belső bírói kiválasztás és belső bírói karriervonal megteremtése felé ment el. Végignézve a különböző nyugat-európai országokat, illetve Olaszországot, Spanyolországot ebből a szempontból, úgy láttam, hogy ilyen önállóságot a bírói kar talán sehol nem kapott, bizonyos fokig talán a spanyolok bírói karának önszerveződése hasonlít a hazaihoz. Bár van némi aggodalmam, mert a bírói kar oligarchikus lezáródásának lehetősége így fennáll, és a demokratikus intézmények külső kontrolljának ilyen fokú leépítése hozhat még problémákat magával. De a jog autonómiája szempontjából én nagy pozitívumokat is látok ebben az önszerveződésben.

Az Alkotmányügyi Bizottság elnökeként milyen, igazságszolgáltatást közvetve vagy közvetlenül érintő kérdésekkel találkozik?

Amiről az előbb beszéltünk, az mind megjelenik a Bizottság előtt is különböző törvényjavaslatok vitáiban, és ezekben a vitákban a fenti álláspontomat mindig elmondom, és néha a bizottsági többséget is meg tudom szerezni álláspontom érvényesítéséhez.

 

Ön felsőbíróságok jogértelmezési módszereit vizsgálva egy sajátos jogszociológiai kutatássorozatot indított el. Milyen következtetések szűrhetők le ezekből a vizsgálatokból?

 

Alapvetően a MacCormick és Summers által vezetett kutató team munkájához csatlakozott empirikus vizsgálatom, melyet az 1990-es évek során két kötetben jelentettek meg "Bielefeldi Kör" név alatt a felsőbíróságok jogértelmezéséről és a bírói precedensjogról. Én az ő általuk kidolgozott szempontok alapján vizsgáltam meg mintegy kétezer magyar felsőbírósági döntést. Ennek nyomán sikerült feltárni, hogy az elmúlt negyed évszázad során Magyarországon is erősen megnőtt a legfőbb bírói fórumunk precedensjogának a szerepe, nőtt a jogdogmatikai értelmezések súlya, miközben visszaszorult a jogalkotó akaratára hivatkozó értelmezések aránya. Ugyanígy nyilvánvalóvá vált az empirikus vizsgálatokból, hogy a bírói kar az alkotmányos alapjogokat közvetlenül nem alkalmazza, és csak a törvényeken keresztül érik ezek el a bírói ítélkezést. A vizsgálati eredmények publikálás után mindezek nagy visszhangot kaptak a hazai jogász körökben, mert erről még nem készültek átfogó felmérések az utóbbi évtizedekben Magyarországon.

Köszönöm a beszélgetést.

3. Lacsán István, (Megyei főügyész helyettes, Csongrád megye)

 

 

 

 

Ön a rendszerváltás időszakában lett ügyvédjelölt, majd ügyvéd. Ma már egy szegedi iroda társtulajdonosaként, hogyan látja az akkori időszakot?

Abban az időszakban, amikor én jártam egyetemre, még álmodni sem mertem volna arról, hogy ügyvéd legyek, s főképp nem arról, hogy ott, ahol én akarok. Az ügyvédi állások gyakorlatilag kihalás, öröklés útján, vagy a rossz nyelvek szerint pénzért cseréltek gazdát. A rendszerváltást követően természetesen megváltoztak a körülmények. Bár az álláslehetőségek a jogi karok közelében akkor sem voltak rózsásak, ennek ellenére sikerült egy elismert jogtanácsosi irodába beverekednem magam. Ehhez a nyári szünidőben kellett ingyenesen dolgoznom ennél az irodánál és bizonyítanom. Ez tulajdonképpen egy kifejezetten gazdasági ügyekkel foglalkozó iroda volt, amely effektíve ügyvédi tevékenységet végzett, bizonyos törvényi korlátok mellett. Érdekes volt ez a helyzet, hiszen a kényszerű jogtanácsosi státuszból számos furcsaság származott. Több száz milliós gazdasági ügyeket intézhettünk, de ha ugyanaz az ügyfél arra kért meg, hogy a válóperében képviseljem, akkor azt már nem tehettem meg. 1991-től mindez gyökeresen megváltozott. Az ügyvédség liberalizálásával a mi irodánk és más jogtanácsosi munkaközösségekből is ügyvédi irodák illetve egyéni ügyvédek lettek. Természetesen az ügyvédek egy jelentős része ezt nem nézte jó szemmel, és hosszú időn keresztül egyfajta lenézéssel kellett szembesülnünk. Hiába éreztük úgy, hogy szakmailag teljesen azonos szinten, vagy ha nem kell álszerénynek lennem, magasabb szinten műveljük a hivatást, az ügyvédi kamarákban szinte látható volt a feszültség a régi ügyvédek, és a gúnynevükön “jogszabály ügyvédeknek” nevezettek között. Ez a gúnynév azt jelentette, hogy mi csakis az új jogszabálynak köszönhetjük, hogy ügyvédek lehetünk. Mindez azonban már a múlté, és úgy gondolom, hogy 91-től megindulhatott egy olyan szelekció végre, ahol nem elsősorban a családi, netán politikai kapcsolatok számítottak, hanem a rátermettség.

--Úgy tűnik tehát, hogy az ügyvédség tekintetében minden rendben.

Ezt azért nem állítanám. A szelekciót ma is több tényező torzítja. Ezt persze nem nevezném magyar jelenségnek. Az ügyvédi tarifa csökkentésével, vagy a bírákkal ápolt jó kapcsolatokkal kérkedve nálunk is lehet érdemtelenül előre jutni. Az ügyvédjelölti posztok megszerzése kapcsán pedig ma is rebesgetnek olyat, hogy a munkaadó ügyvédek pénzt kérnek a jelölttől, hogy a ma már 3 éves kötelező gyakorlatot a szakvizsga előtt megszerezhessék nála. Ezzel megint csak nem a legjobbakból, hanem a legtehetősebbekből lesz ügyvéd. Ezzel együtt úgy gondolom, hogy a rendszerváltás előtti helyzethez képest az ügyvédség tekintetében egy jóval egészségesebb állapotról számolhatunk be. Bízom abban, hogy néhány éven belül tovább tisztul a kép. Ehhez szerintem mindenekelőtt a fizetőképes kereslet növekedésére van szükség, amely lehetővé teszi, hogy egy az önképzésre, infrastruktúrára sokat adó iroda, prosperálhasson.

Panaszra talán Önöknek sincs okuk.

Nem is erről van szó. De gondoljon bele. 10 évvel ezelőtt, amikor elkezdtük, 50 000 Ft-ot kérhettünk el egy KFT alapításért. Ma alig 30 százalékkal magasabb tarifával dolgozunk, miközben az infláció ennek sokszorosa volt időközben. Ezt egyfelől nevezhetnénk pozitív fejleménynek, hiszen a piacgazdaság legalapvetőbb törvénye érvényesül. Más oldalról viszont véleményem szerint ez a szakmai színvonal csökkenését is eredményezheti. Az alkalmazottainknak egyre többet kell fizetnünk, és az iroda fenntartása is növekszik. Óriási pénzt fektettünk a könyvtárunkba, a számítógépes parkunkba. Ebből nem szeretnénk leadni, hiszen ezeknek segítségével végzünk professzionális munkát. Mi valóban irodaként dolgozunk, ahol egyikünk ehhez, másikunk máshoz ért. Tapasztaljuk azonban, hogy az ügyfelek egy jelentős része megteszi azt, hogy az olcsóbb tarifa miatt átmegy olyan ügyvédhez, aki fele áron megalapítja a társaságot.

- Ebben én semmi kivetnivalót nem látok.

Magam sem. Annál kevésbé, mert tudom jól, hogy ez csak rövid távon működik. Ezek az ügyfelek ugyanis rendszeresen jönnek később vissza hozzánk, hogy helyrehozzuk, amit a kolléga elrontott. A kérdés azonban mégis csak az, hogy lesz-e időnk kivárni, amíg erre a társadalom jelentős része rádöbben.

Beszéljünk egy kicsit másról. Mit gondol az igazságszolgáltatás jelenlegi állapotáról?

Mindenekelőtt azt kell mondanom, hogy szerencsésnek tekinthetem magam, hogy nem a húsz évvel ezelőtti igazságszolgáltatást kell kritizálnom. Apám ügyész volt, úgyhogy némileg abba is beleláttam. Bármennyire is elzárt volt az igazságszolgáltatás az politikától az elmúlt rendszer utolsó húsz évében, nem szívesen vitatkoznék ma a bíróságon a szocialista törvényességről, vagy egyéb sajátos fogalmakról. Másrészt viszont el kell mondanom, hogy mint ismereteim szerint a legtöbb európai országban, nálunk is rendszeres téma az igazságszolgáltatás reformja, amely egyáltalán nem alaptalan. Általában két szélsőséges véleményt lehet hallani. Az egyik szerint igazságszolgáltatásunk siker ágazat, a másik szerint viszont szánalmas képet mutat. Az én véleményem valahol a kettő között áll. Kétségtelen, hogy a múlt rendszer Magyarországon megszakított egy olyan folyamatot az igazságszolgáltatáson belül, ami ma más országokhoz képest specifikus gondokat okoz. Az igazságszolgáltatás is kiszakadt az európai vérkeringésből, és ehhez képest szinte csoda, hogy mégis milyen állapotban megmaradt. Azt akarom mondani tehát, hogy sok mai problémánk a szocialista korszakban gyökerezik, és ez egy kicsit megértővé is tesz. Kritikám éppen ezért tudatosan azokra a gondokra irányul, amit az átmenet szükségszerű okain túl már régen orvosolhattunk volna.

Megosztana velem ezek közül néhányat?

Talán furcsa, amikor egy ügyvéd a perek elhúzásának lehetőségét kritizálja. Ám könnyű belátni, hogy az eljárásjogok által biztosított ilyen lehetőség egyszer nekem, máskor az ellenfelemnek segít, miközben nem segíti az ig.szolg. céljait. A lassúság tehát nem pusztán a bírák leterheltségéből fakad, hanem abból is, hogy az elhúzás lehetőségeit a törvény nem zárja ki. Tudnék néhány tippet adni a törvényhozóknak. A másik alapvető probléma szerintem az eltérő megyei bírósági joggyakorlat. Szinte mulatságosnak nevezhetném, ha néha nem okozna óriási kárt ügyfeleimnek, amikor szinte teljesen azonos ügyben egyik bíróság ilyen, a másik másmilyen ítéletet hoz. Éppen ezért a táblabíróságok bevezetését nem is támogattam. Inkább járok Budapestre többször, de nagyobb biztonsággal tudok tanácsot adni ügyfelemnek akkor, ha legalább esélyem van arra, hogy a L.B. gondolkodására következtessek.

A táblabíróságok mellett bevezetésre került a L.B. jogegységesítő tevékenysége is. Úgy gondolja, hogy ez nem lett volna képes a táblabíróságok jogértelemzését egységesíteni?

Borzasztóan örülök a jogegységi határozatok bevezetésének. Bár korábban is voltak un. elvi döntései a L.B.-nak, azok a jogállamiság követelményének nem tettek eleget, hiszen konkrét jogeset hiányában is normatív iránymutatást adtak. Úgy gondolom azonban, hogy ez csak részben képes egységesíteni az ítélkezést akkor, ha az esetek tömegében a táblabíróságon mondanák ki a végső szót. Üdvözlöm tehát a 97-es reform sok elemét, a táblabíróságok gondolatával azonban nem értettem egyet. Persze ebben lehet hogy személyes szempontok is szerepet játszanak. Azok a mostani megyei bírák lettek volna kinevezve a táblabíróságokra, akikkel szemben sokszor szélmalomharcot folytattam a bíróságon.

Ha viszont nincs táblabíróság, marad a Legfelsőbb Bíróság leterheltsége. Vagyis minden marad a régiben.

Ez kétségtelenül így van, s valóban leginkább a Legfelsőbb Bíróságra igaz, ahol a táblabíróságra várva évek óta dobozolják az ügyeket. Véleményem szerint viszont más eszközök is rendelkezésre állnának. Tudom hogy közhely, de érthetetlennek tűnik számomra, hogy miért nem lehet kisegítő személyzettel könnyíteni a bírák helyzetén. A hatásköröket is jóval ésszerűbben el lehetne osztani, és még számos ötletet mondhatnék.

Mennyire elégedett a bírák szakmai felkészültségével?

Azt gondolom, hogy ez komplex kérdés ahhoz, hogy egy rövid mondattal elintézhessem. A magyar jogi oktatás nagy tradíciókkal rendelkezik. Egy igen alapos elméleti és egy sokkal szerényebb gyakorlati képzést nyújtva az egyetemek művelt jogászokat bocsátanak ki általában. A képzés másik része a bíróságokon folyik, melyet szintén alapos műhelynek tartanak a gyakorlati képzés szempontjából. A baj azonban az, hogy a leendő bírák kiválasztása nem tekinthető alaposnak. Tudom jól, hogy a bírákat sokkal jobban meg kellene fizetni ahhoz, hogy a mainál is kívánatosabb legyen a bírói pálya. Ám elmondható, hogy manapság is sokkal többen választanák ezt a pályát, mint amikor én végeztem el az egyetemet. Márpedig sok tehetséges fiatal be sem adja a pályázatát a bíróságokra, mert nem tekinti objektívnek a versenyt. Ez pedig hosszú évtizedekre ronthat a szakmai színvonalon a lehetőségekhez képest. A másik, amit alá szeretnék húzni, a kor kérdése. A bírák gyakran tökéletesen ismerik a jogszabályokat, tökéletesen ismerik a felsőbb bíróságok jogértelmezését, csak éppen az életet nem eléggé. Nem tartom egészségesnek, hogy 26 éves emberek gazdasági ügyekben óriási vagyonok sorsáról döntsenek úgy, hogy fogalmuk sincsen, hogyan működik egy cég. Őszintén szólva, az angolszász megoldás számomra sokkal szimpatikusabb a karrier bírói rendszernél, bármennyire idegen is ez a kontinentális tradícióktól. Örülnék, és megtiszteltetésnek venném, ha mondjuk 55 évesen, egy sikeres ügyvédi pályát követően a pulpitusra ülhetnék. Persze úgy, hogy ezt követően ne a napi megélhetési gondokkal kelljen foglalkoznom.

- Ez elvileg nincs kizárva.

Éppen elég, ha gyakorlatilag ki van.

Mit szól a tárgyalótermek kultúrájához?

Szándékosan kerültem ezt a kérdést, hiszen ez tipikusan szocialista örökségnek tekinthető, amely egyik napról a másikra nem könnyen változtatható meg. Éppen ezért nem is nagyon hibáztathatok egyetlen politikust sem azért, mert a bírák, vagy ügyészek időnként olyan megnyilvánulásokat engednek meg maguknak, mely véleményem szerint elfogadhatatlan. Sokkal inkább múlik ez rajtunk ügyvédeken, akik néha szó nélkül eltűrjük a kioktatást, vagy a modortalanságot. Persze nem állíthatom, hogy ez általános lenne. Vannak nagyon jó példák is. Olyan bírák, akik példamutató hangnemben, ugyanakkor kellő határozottsággal vezetik a tárgyalást. Ám az ember inkább emlékszik a kellemetlen élményekre.

Gondolom, az ügyvéd kollégák sem hibátlanok.

Természetesen nem. Az ügyvédség azonban talán sikeresebben örökített át háború előtti tradíciókat. Persze ez manapság egyre kevésbé érezhető, mert a fiatalok tömege inkább nemzetközi mintákat másol.

Ebben a Magyarországra telepedett nemzetközi cégeknek is szerepe lehet.

Természetesen, illetve a külföldi kollégákkal folytatott együttműködésnek. Ezt nem tartom rossznak, bár ennek is vannak árnyoldalai.

Hogyan vélekedik az európai csatlakozásról? Mit vár tőle?

Hangsúlyozni kell, hogy mi nem Európához csatlakozunk, hiszen annak földrajzi és kulturális értelemben is része voltunk és vagyunk. Őszintén szólva nem érzem azt, hogy az átlagkereseten kívül igazán sok lemaradásunk lenne. Persze ez nézőpont kérdése. Ami a kérdés lényegét illeti. A csatlakozásnak minél előbb be kell következnie, és az ig.szolg. vonatkozásában azt várom tőle, hogy a joganyag tovább gazdagodjon az európai normákkal. A joganyag pluralitása nem önmagában érték, hanem mert sok nemzet racionalitását adja össze, ha lehetek egy kicsit idealista. Ugyancsak fontosnak tartom, hogy a magyar jogászok jelentős része is kényszerítve lesz arra, hogy a nemzetközi bíróságok ítéleteiből tanuljon. Úgy érzem, hogy a felkészülés jó úton halad, és a fiatalabb kollégáim, akik könnyedén tárgyalnak néhány idegen nyelven, nem fognak senkinek csalódást okozni Európában.

Köszönöm a beszélgetést.

2001/1. szám tartalomjegyzéke